- Exkurzia
Obdivovanie krás prírody v jarnom rozpuku spojené s takpovediac letnými vonkajšími teplotami je určite snom nejedného z nás. Ak sa k tomu pridá zmysluplný cieľ cesty spojený s možnosťou poznávania a overovania už poznaného, je to o to krajšie. V čase, keď vedúci OZ Včeloz Drahovce p. Miroslav Habr plánoval prvú tohoročnú jarnú exkurziu pre členov a krúžkarov určite netušil, ako krásne sa tieto dva zámery spoja dohromady. Mali sme možnosť načrieť a ochutnať z obidvoch a výsledkom boli nezabudnuteľné chvíle „medzi svojimi.“
Všetko sa stalo skutočnosťou v priebehu soboty 28. a nedele 29. v posledný aprílový víkend roku 2018. Exkurzie sa zúčastnilo 11 členov miestneho OZ Včeloz, potešiteľné bolo, že medzi účastníkmi boli zastúpené takmer všetky vekové kategórie – 12 detí a 20 krúžkarov z celkového počtu 31 účastníkov.
Keďže sme vyrazili o deň skôr, mali sme možnosť zastaviť sa v sobotu na prehliadke skanzenu vo Vlkolínci. Tu sme obdivovali architektúru a ducha dediny, ktorá v dnešnej dobe už nie je obvyklým štandardom a vymyká sa v mnohých ohľadoch všetkému, čo dnes poznáme a ako žijeme. Návrat do čias spojených s našimi starkými, veľmi poučný nielen pre nastupujúcu generáciu. Starší si oživili spomienky na svoju mladosť a mladší dostali možnosť porovnať a prehodnotiť tú samozrejmosť, s ktorou k niektorým pre nás, dnes bežným veciam pristupujeme. Nádhera okolitej prírody a rozmanitá zeleň okolitej zvlnenej krajiny na nás pôsobili ako magnet a podmanili si nás vôňou, ktorá nás sprevádzala až ku dverám autobusu. Deň sme ukončili ubytovaním a oddychom v Ivachnovej, v miestnom penzióne.
Hlavným ťažiskom nášho záujmu bola ukážková včelnica v obci Hybe, kam sme sa s očakávaním nových zážitkov vybrali na druhý deň, v nedeľu. Počasie, pre liptovský región v tomto období roka tak netypické, nám pridalo na nálade a očakávanie príjemne strávených chvíľ na včelnici nás vyhnalo pomerne skoro ráno z nášho dočasného azylu. Po trištvrte hodinke strávenej v autobuse sme sa ocitli na mieste. Už privítanie manželmi Pivovarčiovými naznačilo srdečnosť, ktorá sprevádzala celé naše stretnutie. Detská časť výpravy si prišla na svoje pri vstupe do areálu včelnice, po zoznámení sa s prvými obyvateľmi tohoto krásneho areálu. Na počudovanie to neboli včielky, ktoré nás vítali, ale k uvítaciemu ceremoniálu prispeli papagáje a pokojne sa pasúce stádo kôz na priľahlom kopci.
Prvá časť našej návštevy včelnice prebehla na učebni. Náš hostiteľ p. Pivovarči nás najprv formou obrazovej prezentácie oboznámil s rokom včelára podľa jednotlivých mesiacov s dôrazom na činnosti, ktoré je potrebné v tom-ktorom mesiaci vykonať pre zdarný rozvoj včelstiev. Táto téma bola pre nás veľmi aktuálna vzhľadom k prevládajúcemu počtu začínajúcich včelárov v našom strede.
Následná diskusia s riešením konkrétnych praktických požiadaviek zaujala aj našich najmladších a výdatne sa do nej zapájali. Na tomto mieste sa chcem p. Pivovarčimu poďakovať za empatiu a záujem, ktorý prejavoval k nášmu „driemajúcemu budúcemu potenciálu“, našim najmladším kolegom.
Z celého stretnutia sme si odniesli výborný dojem, ktorý nepokazilo ani pár včelích bodnutí (doslova dve) pri aktivite okolo úľov.
Ďakujeme rodine Pivovarčiovej za to, že nám venovali kus svojho, pre včelára v tomto období tak vzácneho času. Pre nás to bolo vďaka vám skôr stretnutie dobrých známych, spojených spoločným nádherným a ušľachtilým záujmom.
Nechcem zabudnúť ani na organizátora a vedúceho OZ Včeloz Drahovce Miroslava Habra – ďakujeme za nápad, realizáciu tejto exkurzie a za to, že o nás bolo po všetkých stránkach postarané.
Na záver zrnko múdrosti, ktoré pretrvalo stáročiami : Jeden možno neexistujúci staroveký filozof raz povedal : „ Kto nezažil včelie bodnutie, nevie, čo je to...včelie bodnutie!“ Dvaja z nás, ktorí to zažili na včelnici v Hybiach s ním musia len a len súhlasiť. Pravda pravdúca. Minulosť a prítomnosť sa pri včelách môžu prepojiť v jedinom okamihu.